Týdenní dovolená


Jednodenní výlet | Prodloužený víkend

Týdenní dovolená

Rozhodli jste se vyrazit do Tábora na dovolenou? Skvělá volba, poznáte nejen město, ale i jeho okolí. Projdete se historickým centrem, sestoupíte do podzemí i do první zpřístupněné jeskyně na našem území, pokocháte se výhledy z několika věží a když budete mít chuť a bude přát počasí, projedete se i kaňonem Lužnice.

Upozorňujeme, že mimo sezónu je infocentrum o víkendech zavřené, a stejně tak i některé památky a muzea.

Sobota

Tábor - Staré Město, Nové Město

Po příjezdu do města a ubytování se vydejte na Žižkovo náměstí a navštivte infocentrum, kde získáte plán města a další brožurky, můžete si také půjčit audioguidy - zvukové průvodce s velmi zajímavými texty.

Prohlídkový okruh městem

K prvnímu seznámení s městem nejlépe poslouží procházka historickým centrem. Můžete si vybrat z několika možností, nabízíme prohlídky s průvodcem, s audioguidy, s letáčkem s popisem jednotlivých významných domů, nebo hravou variantu s GPS přístrojem.

Časová náročnost: 2 hodiny

Výstup na kostelní věž

Až se budete procházet uličkami města, určitě si všimnete vysoké kostelní věže, která je vidět takřka odevšad a vždy vás jako maják dovede na Žižkovo náměstí. Pokud vás neodradí 200 schodů, určitě se na ni vydejte, je odtud krásný výhled a perfektní fotografie.

Časová náročnost: 40 minut

Oběd

Po takovém výstupu vám určitě vyhládne, zkuste tedy některou z restaurací na Starém Městě.

Časová náročnost: 50 minut

Husitské muzeum a podzemní chodby

Husité k Táboru neodmyslitelně patří, určitě tedy navštivte muzeum, kde se v deseti sálech odehrává příběh husitství, vyprávěný různými „hlasy“ a obrazy. A nevynechejte ani prohlídku podzemních chodeb, dnes hojně navštěvovaná památka vznikala od 15. století hloubením sklepů, a to ve dvou až třech patrech a až do hloubky 16 m pod dnešní úroveň terénu. Navštívit můžete také druhé největší necírkevní gotický sál v České republice.

Časová náročnost: prohlídka expozice Husité 60 minut | návštěva podzemních chodeb 35 minut |  návštěva gotického sálu s aktuální výstavou 30 minut

Kotnov a Bechyňská brána

Tato nejstarší dochovaná architektonická památka je nazývaná podle bájného zakladatele hradu. Do dnešní doby se z rozsáhlého hradu dochovala pouze jedna brána a věž Kotnov. Věž vysoká 25 metrů je dnes přístupná jako vyhlídková a vede na ni 155 schodů. V přilehlé Bechyňské bráně vznikla při rozsáhlé rekonstrukci nová expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město, která představuje historii města od pravěku až po třicetiletou válku. 

Časová náročnost: s výstupem na věž - 90 minut

Botanická zahrada

Po prohlídce historického centra je čas vydat se i do novější části, můžete se tu podívat třeba do botanické zahrady, druhé nejstarší v České republice. Vstup je zdarma, platí se pouze symbolické vstupné za návštěvu skleníků.

Časová náročnost včetně přesunu ze Žižkova náměstí: 60 minut

Údolní nádrž Jordán

Kousek od botanické zahrady se rozprostírá Jordán, nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Kolem něj jsou instalována odpočinková mola, můžete si tak sednout přímo nad hladinou vody a kochat se pohledem na Staré Město. A pokud přeje počasí, dá se v letní sezóně na protějším břehu půjčit loďka nebo si zaplavat.

Časová náročnost: procházka odpočinkovou zónou Jordán: 30 minut |  půjčovna loděk: 45 minut

Večeře

Pokud budete mít ještě chuť na něco dobrého, zajděte do některé z útulných restaurací. Můžete zkusit i některou neobvyklou a cizokrajnou, třeba vyhlášenou indickou restauraci, nebo ujgurský Rafariz.

Časová náročnost: 60 minut

Za kulturou

Tečku za prvním dnem vaší dovolené můžete udělat třeba v kině, nebo divadle. Nebo si zajít do wellness (doporučujeme předem objednat).

Neděle

Tábor (Staré Město) - Lužnice - Sezimovo Ústí (Mapa)

Procházka do Klokot, ke geologické expozici a k řece (mapa trasy)

Abyste poznali i přírodní krásy města, vydejte se od Bechyňské brány po zelené turistické značce k poutnímu kostelu Klokoty, cestou projdete Holečkovými sady, krátce překřížíte Tismenické údolí (zde si můžete udělat krátkou odbočku do filmové zbrojnice na Housově mlýně) a vystoupáte starou lipovou alejí až do Klokot. Po prohlídce kostela s ambity se vydejte dále po zelené značce až na rozcestí před kapličkou u Dobré Vody, tady sejdete ze zelené značky a dáte se neznačenou cestou prudce dolů, po pár metrech už budete mít výhled na geologickou expozici, ke které za chvíli sestoupíte. Od ní pak budete pokračovat proti proudu řeky zpět do města.

Časová náročnost: trasa 90 minut |  prohlídka filmové zbrojnice 45 minut | prohlídka kostela v Klokotech 30 minut | prohlídka geologické expozice 30 minut

Nejlepší zmrzlina v republice

Po procházce se můžete odměnit vyhlášenou kopečkovou zmrzlinou v Moccacafé, to, že je nejlepší v republice, není nadsázka, toto ocenění majitel získal na Mistrovství ČR v přípravě zmrzliny.

Časová náročnost: 20 minut

Benešova vila v Sezimově Ústí

Na odpoledne si rezervujte prohlídku Benešovy vily v Sezimově Ústí, můžete tam dojít buď pěšky kolem řeky (5 km), nebo využít MHD (zastávka Sezimovo Ústí I, náměstí).

Časová náročnost: prohlídka vily 30 minut, návštěva památníku 30 minut

Odpočinek na Soukeníku

Nedaleko vily je upravený plac kolem jezu Soukeník, najdete tu i lavičky a hezký výhled na řeku a také kemp s občerstvením.

Časová náročnost: 30 minut

Muzeum FARA

Před večeří se můžete ještě podívat do městečka Planá nad Lužnicí a navštívit tu muzeum a galerii Fara.

Časová náročnost: 45 minut

Večeře

Vyzkoušejte některou z dalších restaurací nebo vináren.

Časová náročnost: 60 minut

Noční město

V noci se historické centrum Tábora ještě více přiblíží středověké atmosféře, nebojte se tedy ponořit do jeho uliček a projít si i ty, které jste v prohlídkovém okruhu vynechali, ty nejmalebnější jsou v trojúhelníku mezi Bechyňskou branou, náměstím Mikuláše z Husi a Žižkovým náměstím. Nezapomeňte se také dojít podívat na řeku z ulice Na Parkánech.

Časová náročnost: 45 minut

Pondělí

Varianta 1: Splutí Lužnice (Mapa)

Pokud bude dostatečný stav vody pro splouvání, můžete si půjčit loď. Doporučujeme sjet úsek z Tábora - Harrachovky do Dobronic u Bechyně (16 km), projedete kolem zřícenin Příběnice, Dobronice a Stádleckého mostu. Řeka je tu většinu toku klidná, vhodná i pro začátečníky.

Varianta 2: Borotín - Ounuz - Javorová skála - Jistebnice - Božetice (Mapa)

V pondělí jsou některé hrady a muzea zavřené, vydejte se tedy do malebné krajiny směrem na Sedlec-Prčice.

Borotín - zřícenina hradu

Na této rozsáhlé a volně přístupné zřícenině se natáčela pohádka Honza málem králem a upoutala i Karla Hynku Máchu.

Časová náročnost: 45 minut

Ounuz

V této malebné vesničce si můžete prohlédnout několik roubených staveb a kousek pod ní útvar zvaný Čertovo břemeno.

Časová náročnost: Ounuz 30 minut | Čertovo břemeno 30 minut

Javorová skála

Zajímavý vrchol Středočeské pahorkatiny, který je posetý menhiry a kamennými řadami. Kousek pod vrchol byla přemístěna stará poštovna ze Sněžky.

Časová náročnost: 60 minut

Oběd

Na oběd si můžete zajít v Monínci, nebo v Cunkově na bizoní farmě.

Časová náročnost: 60 minut

Jistebnice

Tato kdysi rožmberská ves se proslavila nálezem Jistebnického kancionálu, ve kterém jsou duchovní písně v latině a češtině z 15. století. Na náměstí můžete najít repliku pranýře a klády, právě v Jistebnici se udál poslední čarodějnický proces v českých zemí. Jsou zde také dvě hospůdky, kdybyste měli chuť na něco dobrého. Přibližně kilometr nad městem po červené turistické značce můžete navštívit novorománskou kapli sv. Marie Magdaleny s krásným výhledem do okolí. 

Časová náročnost: 90 minut

Božetice

Z Jistebnice se vydejte směrem na Sepekov a odtud do Božetic. V této vesničce se nachází Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství.

Časová náročnost: 60 minut

Úterý

Červená Lhota - Choustník - Chýnovská jeskyně (Mapa)

Tentokrát se vypravíte do romantického zámku, který hrál v nejedné pohádce, navštívíte také rozsáhlou zříceninu, ve které se údajně nachází vstup do pekla a pod zemský povrch se skutečně podíváte jen o pár kilometrů dál.

Červená Lhota

Pokud chcete navštívit jeden z „nejpohádkovějších“ českých zámků, vydejte se asi 30 km jihovýchodně od Tábora. Vodní zámek Červená Lhota vám nabídne krásné vnitřní expozice a nádherný zámecký park a také možnost projet se na lodičce po Zámeckém rybníku.

Časová náročnost: prohlídka zámku 50 minut | procházka parkem a vyjížďka na lodičkách 90 minut

Oběd

Posilnit se před dalším programem můžete přímo v restauraci vedle zámku, nebo ve Staré hospodě v Choustníku.

Časová náročnost: 60 minut

Choustník

Na tomto hradě vás kromě zajímavé historie čekají i krásné výhledy do okolí. Jedna z nejrozsáhlejších zřícenin regionu je přístupná od dubna do září. Parkoviště se nachází těsně za obcí, z něj je to pak na zříceninu necelý kilometr lesem.

Časová náročnost: 60 minut

Chýnovská jeskyně

Krápníky v této jeskyni sice nenajdete, za to uvidíte nádhernou výmalbu díky střídání barevných amfibolitů a vápenců. Při prohlídce vás čeká téměř 400 schodů s převýšením 42 metrů. Projděte si určitě i přilehlý lom, více vám o něm prozradí tabule místní naučné stezky.

Časová náročnost: 50 minut

Středa

Milevsko - Zámek Orlík - Státní hrad Zvíkov - Písek (Mapa)

40 kilometrů západně od Tábora se můžete pokochat nádhernými výhledy na vodní nádrž Orlík. Najdete tu také schwarzenberský zámek a tajemný hrad s Hlízovou věží. Cestou se zastavte v klášteře v Milevsku a také v Písku, městě s nejstarším dochovaným mostem u nás.

Klášter Milevsko

V nejstarším klášteře na jihu  Čech si můžete vybrat z několika prohlídkových tras, provedou vás po sakrálních budovách, po opatově pokoji a můžete se podívat i na kůr.

Časová náročnost: 50 minut

Zámek Orlík

Soukromý zámek nabízí jeden prohlídkový okruh, ve kterém mimo jiné uvidíte empírové sály s nejlepšími ukázkami empírového stylu, které je možné v Čechách spatřit. Nechybí ani Rytířský sál, zbrojnice, knihovna a Trofejní chodba.

Časová náročnost: 60 minut

Oběd

Přímo v obci Orlík je několik restaurací, které nabízejí českou i evropskou kuchyni. Například Restaurace U Cvrků.

Časová náročnost: 60 minut

Státní hrad Zvíkov

Asi už jste slyšeli o Zvíkovském raráškovi, v tomto hradě se to nadpřirozenými jevy jen hemží. Krom toho je tu také jeden z nejhezčích výhledů na vodní nádrž Orlík a soutok Vltavy s Otavou. V sezóně také jezdí po přehradě výletní lodě, které vás převezou ze zámku Orlík na Zvíkov a zpět.

Časová náročnost: 90 minut

Písek

Historie města spadá až do 13. století a je spojená s rýžováním zlata. Nejznámějšími památkami jsou kamenný most přes řeku Otavu, galerie hrou Sladovna, vodní elektrárna, Prácheňské muzeum a hřebčín.

Časová náročnost: 60-240 minut

Čtvrtek

Tábor (Větrovy) - Bechyně - Dobronice u Bechyně - Stádlec (Mapa)

Možná už jste při procházce městem zaslechli řev lva, dnes se na něj můžete podívat a rozhlédnout se i do okolí, a pak prozkoumat zajímavosti jihozápadně od Tábora.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m a stoupá se na ni po 136 schodech, nahoře je nejen krásný kruhový výhled, ale také lavička, kde si můžete po výstupu odpočinout.

Časová náročnost: 30 minut

ZOO Tábor

Kousek od rozhledny se prohání vlci, tygři i medvědi. Určitě se na ně zajděte do ZOO podívat, najdete tu i vzácnou Fosu madagarskou nebo Zubra evropského. A můžete se tu i naobědvat.

Časová náročnost: nejméně 60 minut

Bechyně

Toto městečko se proslavilo lázeňskou léčbou pomocí rašeliny a keramickou školou, najdete tu ale i krásný zámek, klášter a řadu dalších památek. Pokud jste nestihli oběd v ZOO, doporučujeme vám dojít si na jídlo tady.

Časová náročnost: prohlídka centra 30 minut | prohlídka zámku 60 minut | prohlídka kláštera 40 minut

Dobronice u Bechyně

Malebnou zříceninu nad řekou Lužnicí vlastnili kdysi páni z Rožmberka a také jezuité, do dnešní doby se dochovaly zbytky hradního paláce ze 14. století, kaple a několik obytných budov.

Časová náročnost: 45 minut

Stádlecký most

Řetězový most v empírovém stylu původně spojoval břehy Vltavy, ale kvůli stavbě a napuštění Orlické přehrady byl rozebrán a přesunut na Lužnici nedaleko obce Stádlec. Pokud máte menší auto, můžete se po něm nejen projít, ale i projet.

Časová náročnost: 20 minut

Pátek

Tábor (Staré Město)

Na závěr dovolené si ještě jednou projděte historické centrum města, dojděte se podívat do infocentra a třeba si zpestřete odpoledne návštěvou některého muzea.

Infocentrum Město Tábor

V infocentru si můžete nakoupit turistické vizitky, známky, pohledy, knihy a celou řadu suvenýrů od čepic přes trika po placatku s motivem Tábora. Můžete si také vyrobit pohled ze svých vlastních fotografií.

Časová náročnost: 20 minut

Muzeum Lega

Kdo z nás si někdy nestavěl z legendárních kostiček barevné mosty, domy i autíčka. V tomto muzeu uvidíte modely z více než 2 milionů kostiček. Expozice je tematicky dělena, např. LEGO Architecture, LEGO Technic, LEGO Ideas a jiné a patří nejen mezi evropské, ale i světové unikáty a rarity.

Časová náročnost: 60 minut

Muzeum čokolády a marcipánu

Sladkou tečkou za vaší dovolenou může být návštěva muzea čokolády. Dozvíte se zde, jak vůbec čokoláda vzniká, prohlédnete si čokoládový vlak, vyfotíte se s Jaromírem Jágrem či Mr. Beanem, nahlédnete pod ruce profesionálních cukrářů a dětem se určitě zalíbí v pohádkovém sklepě. V čokolatérii budete moct také ochutnat nejrůznější druhy čokolád a pralinek.

Časová náročnost: 60 minut

Další muzea

V historickém centru můžete navštívit i další muzeagalerie, tak třeba Muzeum pivovarnictví, Strašidelné podzemí, Dětský svět s mašinkou a další.

Časová náročnost: 30-60 minut