Prodloužený víkend

Jednodenní výletTýdenní dovolená

Prodloužený víkend

Chcete si beze spěchu prohlédnout všechny památky a zákoutí, projít se zšeřelými uličkami a vychutnat si večeři v některé z mnoha restaurací? Přijeďte na prodloužený víkend. Ať už se rozhodnete strávit ho aktivně návštěvou památek, muzeícyklovýlety nebo třeba luštěním geolokačních her, nebo dáte přednost odpočinku v některém z wellness center, určitě si nezapomeňte dopředu zarezervovat ubytování - zejména v letních měsících bývají ubytovací kapacity zcela zaplněné. A jestli jste milovníci dobrého jídla, prohlédněte si i nabídku restaurací, najdete tu nejen klasickou českou kuchyni, steaky, hamburgery, ale i cizokrajné indické, čínské, nebo ujgurské speciality.

Upozorňujeme, že mimo sezónu je infocentrum o víkendech zavřené, a stejně tak i některé památky a muzea.

Pátek

Po příjezdu do města a ubytování se vydejte na Žižkovo náměstí a navštivte infocentrum, kde získáte plán města a další brožurky, můžete si také půjčit audioguidy - zvukové průvodce s velmi zajímavými texty.

Prohlídkový okruh městem

K prvnímu seznámení s městem nejlépe poslouží procházka historickým centrem. Můžete si vybrat z několika možností, nabízíme prohlídky s průvodcem, s letáčkem s popisem jednotlivých významných domů, nebo hravou variantu s GPS přístrojem.

Časová náročnost: 2 hodiny

Výstup na kostelní věž

Až se budete procházet uličkami města, určitě si všimnete vysoké kostelní věže, která je vidět takřka odevšad a vždy vás jako maják dovede na Žižkovo náměstí. Pokud vás neodradí 200 schodů, určitě se na ni vydejte, je odtud krásný výhled a perfektní fotografie.

Časová náročnost: 40 minut

Oběd

Po takovém výstupu vám určitě vyhládne, zkuste tedy některou z restaurací na Starém Městě, všechny nabízí polední menu, stačí si vybrat.

Časová náročnost: 50 minut

Botanická zahrada

Po dobrém obědě přijde k duhu procházka, vydejte se třeba do botanické zahrady, druhé nejstarší v České republice. Vstup je zdarma, platí se pouze symbolické vstupné za návštěvu skleníků

Časová náročnost včetně přesunu ze Žižkova náměstí: 60 minut

Údolní nádrž Jordán

Kousek od botanické zahrady se rozprostírá Jordán, nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Kolem něj jsou instalována odpočinková mola, můžete si tak sednout přímo nad hladinou vody a kochat se pohledem na Staré Město. A pokud přeje počasí, dá se v letní sezóně na protějším břehu půjčit loďka nebo si zaplavat

Časová náročnost: procházka odpočinkovou zónou Jordán: 30 minut |  půjčovna loděk: 45 minut

Muzeum čokolády a marcipánu

Sladkou tečkou za pátečním dnem může být návštěva muzea čokolády. Dozvíte se zde, jak vůbec čokoláda vzniká, prohlédnete si čokoládový vlak, vyfotíte se s Jaromírem Jágrem či Mr. Beanem, nahlédnete pod ruce profesionálních cukrářů a dětem se určitě zalíbí v pohádkovém sklepě. V čokolatérii budete moct také ochutnat nejrůznější druhy čokolád a pralinek.

Časová náročnost: 60 minut

Večeře

Pokud budete mít po čokoládových hodech ještě chuť na něco dobrého, zajděte do některé z útulných restaurací. Jestli máte chuť na něco neobvyklého a cizokrajného, zkuste třeba vyhlášenou indickou restauraci, nebo ujgurský Rafariz.

Časová náročnost: 60 minut

Za kulturou

Tečku za prvním dnem vaší dovolené můžete udělat třeba v kině, nebo divadle. Nebo si zajít do wellness (doporučujeme předem objednat).

Časová náročnost: 90 minut

Sobota

Druhý den vaší návštěvy doporučujeme skloubit historii s výletem do nejbližšího okolí.

Husitské muzeum a podzemní chodby

Husité k Táboru neodmyslitelně patří, určitě tedy navštivte muzeum, kde se v deseti sálech odehrává příběh husitství, vyprávěný různými „hlasy“ a obrazy. A nevynechejte ani prohlídku podzemních chodeb, dnes hojně navštěvovaná památka vznikala od 15. století hloubením sklepů, a to ve dvou až třech patrech a až do hloubky 16 m pod dnešní úroveň terénu. Navštívit můžete také druhé největší necírkevní gotický sál v České republice.

Časová náročnost: prohlídka expozice Husité 60 minut | návštěva podzemních chodeb 35 minut |  návštěva gotického sálu s aktuální výstavou 30 minut

Kotnov a Bechyňská brána

Tato nejstarší dochovaná architektonická památka je nazývaná podle bájného zakladatele hradu. Do dnešní doby se z rozsáhlého hradu dochovala pouze jedna brána a věž Kotnov. Věž vysoká 25 metrů je dnes přístupná jako vyhlídková a vede na ni 155 schodů. V přilehlé Bechyňské bráně vznikla při rozsáhlé rekonstrukci nová expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město, která představuje historii města od pravěku až po třicetiletou válku. 

Časová náročnost: s výstupem na věž - 90 minut

Oběd

Před dalším programem se posilněte v  některé z restaurací na Starém Městě, čeká vás pak 5 km dlouhá procházka do blízkého okolí.

Časová náročnost: 50 minut

Procházka do Klokot, ke geologické expozici a k řece

Abyste poznali i přírodní krásy města, vydejte se po zelené turistické značce k poutnímu kostelu Klokoty, cestou projdete Holečkovými sady, krátce překřížíte Tismenické údolí (zde si můžete udělat krátkou odbočku do filmové zbrojnice na Housově mlýně) a vystoupáte starou lipovou alejí až do Klokot. Po prohlídce kostela s ambity se vydejte dále po zelené značce až na rozcestí před kapličkou u Dobré Vody, tady sejdete ze zelené značky a dáte se neznačenou cestou prudce dolů, po pár metrech už budete mít výhled na geologickou expozici, ke které za chvíli sestoupíte. Od ní pak budete pokračovat proti proudu řeky zpět do města. Celkem vás čeká 5 km - mapa trasy.

Časová náročnost: trasa 90 minut, prohlídka filmové zbrojnice 45 minut | prohlídka kostela v Klokotech 30 minut prohlídka geologické expozice 30 minut 

Čas na nejlepší zmrzlinu v republice

Po procházce se můžete odměnit vyhlášenou kopečkovou zmrzlinou v Moccacafé, to, že je nejlepší v republice, není nadsázka, toto ocenění majitel získal na Mistrovství ČR v přípravě zmrzliny.

Časová náročnost: 20 minut

Muzeum Lega

Kdo z nás si někdy nestavěl z legendárních kostiček barevné mosty, domy i autíčka. V tomto muzeu uvidíte modely z více než 2 milionů kostiček. Expozice je tematicky dělena, např. LEGO Architecture, LEGO Technic, LEGO Ideas a jiné a patří nejen mezi evropské, ale i světové unikáty a rarity.

Časová náročnost: 60 minut

Večeře

Vyzkoušejte některou z dalších restaurací nebo vináren a odpočiňte si před procházkou zšeřelými uličkami.

Časová náročnost: 60 minut

Noční město

V noci se historické centrum ještě více přiblíží středověké atmosféře, nebojte se tedy ponořit do jeho uliček a projít si i ty, které jste v prohlídkovém okruhu vynechali, ty nejmalebnější jsou v trojúhelníku mezi Bechyňskou branou, náměstím Mikuláše z Husi a Žižkovým náměstím. Nezapomeňte se také dojít podívat na řeku z ulice Na Parkánech.

Časová náročnost: 45 minut

Neděle

Poslední den vaší návštěvy se můžete ještě jednou vrátit na místa, která se vám v historickém centru nejvíce líbila, nakoupit si suvenýry na památku, a po té se vydat do Větrov, kde se podíváte na Tábor pěkně z výšky. Z rozhledny i ZOO jsou opravdu krásné výhledy.

Nákup suvenýrů

Od května do září můžete nakoupit suvenýry v městském infocentru, pozor mimo sezónu, kdy je přes víkend zavřeno. Suvenýry koupíte i v krámku Husitského muzea hned ve vedlejší budově.

Časová náročnost: 20 minut

Galerie

Galerií má Tábor opravdu hodně, jen v historickém centru je jich přes deset. Aktuální výstavy najdete v kalendáři akcí. Za návštěvu stojí už jen kvůli svým interiérům, v Galerii U RadniceGalerii 140 jsou krásné klenuté stropy a Vodárenská věž kdysi sloužila k čerpání vody z Jordánu.

Časová náročnost: 30 minut jedna výstava

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m a stoupá se na ni po 136 schodech, nahoře je nejen krásný kruhový výhled, ale také lavička, kde si můžete po výstupu odpočinout. Pokud nechcete jet k rozhledně autem, můžete využít městské autobusy číslo 30 a vystoupit na konečné zastávce Větrovy.

Časová náročnost: 30 minut

ZOO Tábor

Kousek od rozhledny se prohání vlci, tygři i medvědi. Určitě se na ně zajděte do ZOO podívat, najdete tu i vzácnou Fosu madagarskou nebo Zubra evropského. A můžete se tu i naobědvat.

Časová náročnost: nejméně 60 minut

Může se vám hodit

Wellness | Parkování | Ubytování | Stravování | Sport