Parkování aut

Zaparkovat v Táboře, především v historickém centru a jeho okolí, je obtížné. Město se rozkládá na členitém skalním ostrohu, takže je pro parkování prostorově omezené. Také je hustě obydlené a je zde sídlo mnoha firem a institucí. Tito tzv. rezidenti a abonenti mají svá předplacená místa.

Místa pro návštěvníky jsou koncentrována do několika lokalit. Přímo v historickém centru je nastaven režim obytné zóny, kde lze zaparkovat pouze na vyhrazených místech, která bývají často obsazená. 

Do centra města je ze záchytných ploch a parkovišť možno dojít pěšky za dobu okolo 5 - 10 minut. Dále doporučujeme používat v častých intervalech jezdící MHD.

Děkujeme za pochopení a prosíme o trpělivost. Probíhající stavební činnost směřuje k následnému zlepšení situace. Užijte si krásy našeho města, ale, prosíme, buďte ohleduplní i k jeho obyvatelům.


PŘEHLEDNÝ LETÁČEK O PARKOVÁNÍ (1392 kB, formát pdf)

Parkování v Táboře se dělí na bezplatná parkoviště a tzv. oblasti placeného stání – tyto oblasti jsou dvě: Staré Město a Nové Město. Některá parkovací místa jsou navíc vyhrazená pouze pro rezidenty (obyvatele s trvalým bydlištěm) a abonenty (organizace se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti). Na některých z těchto míst je možné v určité hodiny parkovat po zakoupení parkovacího lístku, informace najdete vždy na cedulích umístěných u těchto parkovacích míst.

Podrobný přehled parkovacího systému včetně mapy, ceníku a možností plateb parkovného najdete na webu Technických služeb Tábor s.r.o.

Bezplatná parkoviště

 • Parkoviště u plaveckého stadionu Kvapilova ulice – GPS 49.4188369N, 14.6641700E, docházková vzdálenost do historického centra 1 km
 • Parkoviště Dvorce – ulice Kpt. Jaroše – GPS 49.4210353N, 14.6547178E, docházková vzdálenost do historického centra 1,5 km
 • Zimní stadion – ulice Václava Soumara – GPS 49.4231281N, 14.6527675E, docházková vzdálenost do historického centra 1,5 km, MHD – 500 m jižně od parkoviště je autobusové zastávka „Nemocnice“ (http://www.comettplus.cz/jr/zas042.cz.html), odtud využijte některý ze spojů číslo 10, 11, 13, 17 a vystupte na zastávce „Křižíkovo náměstí“ (http://www.comettplus.cz/jr/zas025.cz.html) – cena jízdenky je 16 Kč, parkovací automat je na zastávce, pro cestu zpět nastupte na zastávce „U Reálky“ (http://www.comettplus.cz/jr/zas075.cz.html), jízdenky zakoupíte v infocentru na Žižkově náměstí, můžete také platit kartou přímo v autobuse
 • Záchytné parkoviště za vlakovým nádražím – Vodňanského ulice, GPS 49.4146453N, 14.6781047E, docházková vzdálenost do historického centra 1,7 km, MHD – projděte podchodem pod vlakovým nádražím a přejděte k budově autobusového nádraží – ze strany směrem k Husovu parku je stanoviště MHD s názvem stanice „autobusové nádraží“ (http://www.comettplus.cz/jr/zas002.cz.html), pro dopravu do historického centra využijte spoj číslo 61 a vystupte na zastávce Žižkovo náměstí – cena jízdenky je 20 Kč a zakoupíte ji v automatu na zastávce, případně v trafice uvnitř autobusového nádraží, pro cestu zpět využijte opět zastávku Žižkovo náměstí (http://www.comettplus.cz/jr/zas104.cz.html) a vystupte na zastávce „autobusové nádraží“ – cena jízdenky je 20 Kč a zakoupíte ji v infocentru na Žižkově náměstí, můžete také platit kartou přímo v autobuse 

Zpoplatněná parkoviště

Parkovací dům PARKING CENTRUM – ulice Čsl. armády 3112
Krytý parkovací dům s výtahem nabízí největší kapacitu parkovacích míst v rámci zóny Staré Město.

 • GPS 49.4138336N, 14.6622742E
 • doba placeného stání: nepřetržitě
 • cena parkovného je 10 Kč za hodinu, maximálně 80 Kč za den
 • platí zde zákaz vjezdu automobilům vyšším než 1,9 m, na LPG a s vozíkem
 • aktuální informace o volných kapacitách zde

Staré Město

Staré Město je obytná zóna, kromě níže uvedených parkovišť je stání v této zóně zakázáno.

 • Doba placeného stání: pondělí–sobota: 08.00–20.00, neděle a svátky: zdarma.
 • Cena parkovného se liší podle místa – ceník parkovného najdete na webu technických služeb: https://www.parkovistetabor.cz/mapa-ops/
 • Některá parkovací místa jsou vyhrazená pouze pro rezidenty (obyvatele s trvalým bydlištěm), na některých z těchto míst v oblasti U Pivovaru a Tržní náměstí je možné v určité hodiny parkovat po zakoupení parkovacího lístku, informace najdete vždy na cedulích umístěných u těchto parkovacích míst.

Přehled parkovacích míst v oblasti Staré Město:

Nové Město

Nové Město je oblast navazující na historické centrum, docházková vzdálenost na Žižkovo náměstí je 5 – 15 minut.

 • Doba placeného stání: pondělí–pátek: 08.00–18.00, sobota: 08.00–12.00, neděle a svátky: zdarma.
 • Cena parkovného se liší podle místa – ceník parkovného najdete na webu technických služeb: https://www.parkovistetabor.cz/mapa-ops/
 • některá parkovací místa jsou vyhrazená pouze pro rezidenty (obyvatele s trvalým bydlištěm) – informace najdete vždy na cedulích umístěných u těchto parkovacích míst.

Přehled parkovacích míst v oblasti Nové Město:

Parkování karavanů a obytných přívěsů

V Táboře v současné době ani blízké budoucnosti není v plánu oficiální stellplatz pro karavany a obytné vozy. Parkování je možné jen v kempech a na k tomu určených místech. Zimní stadion – ulice Václava Soumara – GPS 49.4231281N, 14.6527675E, docházková vzdálenost do historického centra 1,5 km. Zde platí zákaz přenocování!

Parkování autobusů

Zájezdové autobusy (i dvoupatrové) mohou využít možnosti zastavení před Bechyňskou bránou v ulici Na Parkánech (GPS 49.4111028N, 14.6552292E). Zde je možný pouze výstup a nástup návštěvníků. Autobusy mohou dále parkovat před zimním stadionem v ulici Václava Soumara, a to na 6 vyhrazených parkovacích místech (GPS 49.4231281N, 14.6527675E). Toto parkoviště je zdarma.

Aktuality v dopravě (uzavírky komunikací najdete na webu: https://dopravniinfo.cz/)

Doprava

Tábor je dobře dostupný autem, autobusem i železnicí. Ve směru sever – jih (Praha – České Budějovice) prochází Táborem mezinárodní silnice E55, ve směru západ – východ leží Tábor na trase Plzeň – Písek – Tábor – Pelhřimov – Brno. Městem prochází jižní železniční koridor Praha – České Budějovice – Linz (A), další tratě směřují na Pelhřimov, Bechyni a Písek.

Vlakové a autobusové nádraží spolu sousedí. Nejbližší zastávka MHD je před halou autobusového nádraží. Vzdálenost obou nádraží od historického centra je 1,5 km, tedy přibližně 20 minut pěší chůzí.

Městskou autobusovou dopravu v Táboře, Sezimově Ústí, Plané nad Lužnicí a nejbližším okolí provozuje Comett Plus, spol. s r. o.. Jízdenky si lze zakoupit v novinových stáncích, v hale autobusového nádraží a v prodejních automatech na uzlových zastávkách (rovněž u řidiče za příplatek), další možností jsou pak SMS a SEJF jízdenky a platba kartou přímo v autobusech MHD - označovač jízdenek, který tuto platbu umožňuje, je odlišen modrou barvou (ostatní jsou oranžové). Po zaplacení kartou není vydávána jízdenka a případné ověření při kontrole probíhá pomocí speciální čtečky, kterou mají pracovníci přepravní kontroly k dispozici. Bezplatně jsou přepravovány děti do 6 let, tělesně postižené osoby a osoby starší 70 let. Děti ve věku od 6 do 15 let a senioři od 65 do 70 let mohou využít zlevněné jízdenky. V centru města je nejjednodušší doprava autobusy č. 11 a 13, které mají nejkratší intervaly (ve špičce 5-10 minut, ve večerních hodinách 20 – 30 minut). Většina autobusů končí provoz mezi 22. a 23. hodinou. Minibusy na lince č. 60 a 61 zajíždí přímo do historického jádra města. Většinu památek a zajímavých míst v Táboře lze tedy navštívit i bez automobilu – městskou hromadnou dopravou. Jízdní řády, přepravní podmínky a tarify MHD naleznete na stránkách Comett Plus.

Turistická linka – do centra města s MHD

Historické centrum Tábora je natolik křivolaké, že musí mít speciální autobusy, které dokáží jeho úzkými uličkami projet. Pokud se jimi chcete svézt, využijte linky 60 a 61. Nastoupit můžete na autobusovém nádraží a za 10 minut jste na Žižkově náměstí.

Trasa autobusu 60 ze směru Maredova - Autobusové nádraží - Žižkovo náměstí - Čelkovice MŠ

Na této trase vám doporučujeme nastoupit na zastávce Autobusové nádraží, autobus dále pokračuje na zastávku 9. května (v blízkosti botanické zahrady), Křižíkovo náměstí, zastávku U Střelnice (novorenesanční budova bývalé střelnice), Tržní náměstí (odkud jste jen pár kroků od městských hradeb) a Žižkovo náměstí (zde doporučujeme vystoupit, jste v samém středu historického centra). Pokud se rozhodnete pokračovat dál, minibus vás poveze na zastávky Kotnov (zde můžete navštívit vyhlídkovou věž bývalého hradu), Švehlův most (s krásným pohledem na Lužnici) a Pintovka (v blízkosti této zastávky můžete buď sejít ke studánce Eleonorka a vydat se podél Lužnice k lávce Harrachovka, nebo se napojit na naučnou stezku v lesoparku Pintovka a navštívit lesokoutek s jeleny a daňky). Závěr trasy je v městské části Čelkovice. Pokud si chcete užít pohled na mlýnské kolo a projít se kolem řeky, vystupte na zastávce Čelkovice, Lázně. Zpět do centra je to jen 1 kilometr, ale s velkým stoupáním, proto pokud nejste milovníci schodů a převýšení, počkejte na další spoj ve směru Maredova.

Leták ke stažení - první strana | Leták ke stažení - druhá strana