Aktuality v dopravě - pro dopravní informace klikněte zde!

Doprava

Tábor je dobře dostupný autem, autobusem i železnicí. Ve směru sever – jih (Praha – České Budějovice) prochází Táborem mezinárodní silnice E55, ve směru západ – východ leží Tábor na trase Plzeň - Písek - Tábor - Pelhřimov – Brno. Městem prochází jižní železniční koridor Praha – České Budějovice - Linz (A), další tratě směřují na Pelhřimov, Bechyni a Písek.

Vlakové a autobusové nádraží spolu sousedí. Nejbližší zastávka MHD je před halou autobusového nádraží. Vzdálenost od historického centra je 1,5 km, tedy přibližně 20 minut.

Městskou autobusovou dopravu v Táboře, Sezimově Ústí, Plané nad Lužnicí a nejbližším okolí provozuje Comett Plus, spol. s r. o.. Jízdenky si lze zakoupit v novinových stáncích, v hale autobusového nádraží a v prodejních automatech na uzlových zastávkách (rovněž u řidiče za příplatek). Bezplatně jsou přepravovány děti do 6 let, tělesně postižené osoby a osoby starší 70 let. Děti ve věku od 6 do 15 let a senioři od 65 do 70 let mohou využít zlevněné jízdenky. V centru města je nejjednodušší doprava autobusy č. 11 a 13, které mají nejkratší intervaly (ve špičce 5 -10 minut, ve večerních hodinách 20 – 30 minut). Většina autobusů končí provoz mezi 22. a 23. hodinou. Minibusy na lince č. 60 a 61 zajíždí přímo do historického jádra města. Většinu památek a zajímavých míst v Táboře lze tedy navštívit i bez automobilu - městskou hromadnou dopravou. Jízdní řády, přepravní podmínky a tarify MHD naleznete na stránkách Commet Plus.

Turistická linka - do centra města s MHD

Historické centrum Tábora je natolik křivolaké, že musí mít speciální autobusy, které dokáží jeho úzkými uličkami projet. Pokud se jimi chcete svézt, využijte linky 60 a 61. Nastoupit můžete na autobusovém nádraží a za 10 minut jste na Žižkově náměstí.

Trasa autobusu 60 ze směru Maredova - Autobusové nádraží - Žižkovo náměstí - Čelkovice MŠ

Na této trase vám doporučujeme nastoupit na zastávce Autobusové nádraží, autobus dále pokračuje na zastávku 9. května (v blízkosti botanické zahrady), Křižíkovo náměstí, zastávku U Střelnice (novorenesanční budova bývalé střelnice), Tržní náměstí (odkud jste jen pár kroků od městských hradeb) a Žižkovo náměstí (zde doporučujeme vystoupit, jste v samém středu historického centra). Pokud se rozhodnete pokračovat dál, minibus vás poveze na zastávky Kotnov (zde můžete navštívit vyhlídkovou věž bývalého hradu), Švehlův most (s krásným pohledem na Lužnici) a Pintovka (v blízkosti této zastávky můžete buď sejít ke studánce Eleonorka a vydat se podél Lužnice k lávce Harrachovka, nebo se napojit na naučnou stezku v lesoparku Pintovka a navštívit lesokoutek s jeleny a daňky). Závěr trasy je v městské části Čelkovice. Pokud si chcete užít pohled na mlýnské kolo a projít se kolem řeky, vystupte na zastávce Čelkovice, Lázně. Zpět do centra je to jen 1 kilometr, ale s velkým stoupáním, proto pokud nejste milovníci schodů a převýšení, počkejte na další spoj ve směru Maredova.

Leták ke stažení - první strana | Leták ke stažení - druhá strana

Z důvodu rekonstrukce Budějovické ulice dochází do prosince 2021 ke změně některých zastávek MHD, více informací najdete na oficiálním webu pro občany.

Parkování

Parkování aut

Ve vnitřním městě Tábor jsou dvě oblasti placeného stání – Staré město a Nové město. 

V oblasti Starého Města jsou k dispozici parkoviště na Žižkově náměstí, na náměstí Mikuláše z Husi, U pivovaru, v Palackého ulici, na Tržním náměstí Dále v Parking centru (krytém parkovacím domě) u Jordánu - pod Střelnicí, ulice ČSL armády. Kromě uvedených parkovišť je stání v zóně Starého města zakázáno. Při nerespektování tohoto zákazu hrozí odtažení vozidla nebo zajištění vozidla blokovacím zařízením. Doba placeného parkování: Po-So 08.00–20.00.

V oblasti Nového Města je zvýhodněné parkování v blízkosti autobusového a vlakového nádraží v ulicích Jeronýmova, Šafaříkova, Chocholouškova, U Bechyňské dráhy, před nádražím ČD a v ulici Valdenská. Dále je možné využít placených stání v ulicích Bílkova, ulice 9. května, Erbenova, Kollárova, Jiráskova, Dobrovského a Vančurova, nebo na krytém parkovišti pod obchodním domem Dvořák. Doba placeného parkování: Po-Pá 08.00–18.00 a So 08.00–12.00

Pozor na zóny vyhrazeného parkování pro rezidenty (obyvatele s trvalým bydlištěm) a abonenty (organizace se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti). V těchto zónách je dovoleno parkovat jen v určité hodiny, sledujte cedule na parkovištích.

Platba je možná v hotovosti, platební kartou a zasláním SMS. Více informací včetně ceníku zde.

Bezplatné parkování je ve všech ostatních částech města. Doporučujeme využít parkoviště u plaveckého bazénu v Kvapilově ulici, případně parkoviště v Jordánské ulici (odtud je ale prudký výstup do kopce do centra).

Parkování autobusů

Zájezdové autobusy (i dvoupatrové) mohou využít možnosti zastavení před Bechyňskou bránou v ulici Na Parkánech. Zde je možný pouze výstup a nástup návštěvníků, nikoliv parkování autobusu. Autobusy mohou dále parkovat před plaveckým stadionem v Kvapilově ulici. Toto parkoviště je zdarma.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookies. Pokračováním na naše webové stránky s jejich použitím souhlasíte.