600 let od úmrtí Jana Žižky

Letos uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jan Žižky z Trocnova. O jeho mládí se dochovalo jen velmi málo informací. Narodil se pravděpodobně po roce 1370 v jihočeském Trocnově. Roku 1419 se podílel na defenestraci na novoměstské radnici a v témže roce odešel s dalšími radikálními husity do Plzně, odkud byl však donucen k ústupu a útočiště nalezl v nově osídleném městě Tábor. Táborská strana ho zvolila jedním ze čtyř hejtmanů a v této funkci dosáhl další vojenské úspěchy. Na přelomu let 1422–1423 se ideově rozešel s tábory a odešel do východních Čech. Tvůrce vojenské defenzívní taktiky opírající se o vozovou hradbu, umřel během vojenského tažení u Přibyslavi 11. 10. 1424.

Kulturní akce spojené s výročím

Tipy na turistické cíle a hry vážící se k Janu Žižkovi a husitství

Prohlídkové okruhy

Vycházka po stopách Jana Žižky je letáček, který vás seznámí s místy v Táboře, jež souvisí s tímto slavným vojevůdcem. Letáček ke stažení (282 kB, formát: pdf)

Pro děti od 9 do 14 let je v táborském infocentru připraven kvíz Ve jménu Jana Žižky. Po zodpovězení 7 otázek a vyluštění osmisměrky mohou odhalit tajenku a získat v infocentru drobnou odměnu. Trasa je dlouhá 2,5 km a zabere 60 minut. Kvíz ke stažení (1825 kB, formát: pdf) 

Muzea, expozice, únikovky

Husitské muzeum – Expozice provede návštěvníka v deseti sálech od kořenů husitství až po vývoj historické paměti na husitství v 19. a 20. století. Děti ocení, že se s klíčovými pojmy seznámí prostřednictvím komiksových panelů. V expozici na ně čekají též tajné zásuvky a dvířka s úkoly nebo vtipné výjevy v kukátkách. Mohou si vyzkoušet, jak jim padne kroužková košile či jak se sedí na královském trůně. Expozice je bezbariérová a je možno si zapůjčit speciální průvodcovské texty v Braillově písmu pro nevidomé.

Filmová zbrojnice – Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde můžete fotografovat i zkoušet. K vidění je přes tři tisíce zbrojí a zbraní všech historických epoch včetně zbraní husitských, zbraně se objevily ve známých filmech, či byly k vidění v divadlech a muzikálech. Zbraně a zbroje si můžete nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet, potěžkat a pro pobavení sebe i svých přátel se v nich na památku vyfotit. 

Únikové hry – Máte rádi únikovky? V Táboře máme hned dvě inspirované přímo tématem husitství. Cílem hráčů je získat ztracené oko Jana Žižky a vrátit ho slavnému vojevůdci zpět a ve druhé hře musí hráči získat mocný husitský kalich Prokopa Velikého.

Mobilní aplikace

GEOFUN: Hejtmanův rekrut

GEOFUN jsou výletní hry do chytrého telefonu s virtuálními průvodci. Aplikaci GEOFUN lze zdarma stáhnout pro chytré telefony se systémy Android a iOS. Po stažení konkrétní hry (geosrandy) již není potřeba internetové připojení. V táborské geosrandě se stanete rekrutem husitského vojska nejznámějšího českého vojevůdce. Sám veliký Jan Žižka z Trocnova si prověří vaše schopnosti a znalosti husitské bojové taktiky. Budete plnit celou řadu úkolů a užijete si spoustu legrace. Hru si můžete stáhnout na tomto odkazu: https://www.geofun.cz/

Hejtmanův rekrut

Skryté příběhy: Práčecí průšvih

Aplikaci si stáhnete zdarma, vyberete si trasu, na kterou se chcete vydat a stáhnete si ji do mobilu (stáhne se automaticky včetně mapy a úkolů), později v terénu už nepotřebujete datové připojení. Vydáte se na výlet, na jednotlivých zastaveních posloucháte příběh nahraný v audiu profesionálními herci, malý mimozemšťan To-to vám dává úkoly, které s dětmi plníte. To-to je průvodce aplikací. Úkoly se dají splnit jen v terénu, vždy jsou na lokalitu nějakým způsobem navázané. V Táboře se ocitnete v roce 1420, kdy husitské práče Matěj zaútočil se svou partou na špatného „nepřítele" a musí to nějak odčinit. Pomůžete mu na 2 km dlouhé trase s 9 zastaveními? Hra vám zabere přibližně 1,5 hodiny. 

Odkaz ke stažení aplikace: https://www.skrytepribehy.cz/trasa/tabor-praceci-prusvih

Obrázek Práčecí průšvih

Loxper – zábavné trasy

Chcete se vžít do období husitských válek? Tak to bude pro vás tato trasa tou nejlepší možnou volbou. Díky ní se totiž budete mít možnost projít po nejzajímavějších místech historického Tábora a vžít se do pravé středověké atmosféry, se kterou je toto město nutně spojeno. Vstupenka na jednu hru je 50 Kč, nebo je možné využít půlroční / roční předplatné. Odkaz ke stažení aplikace: https://www.loxper.com/trasy/husite-tabor

Suvenýry k výročí Jana Žižky

K 600. výročí připravilo Infocentrum Město Tábor řadu suvenýrů:

  • Triko s Janem Žižkou – dámské, pánské, různé motivy – cena 325 Kč
  • Zimní čepice – 235 Kč
  • Placky – různé motivy – 10 Kč
  • Klíčenka – 18 Kč
  • Multifunkční šátek – 75 Kč
  • Žižkův výběr – medovina s bylinkami – 55 Kč
  • Cínová soška Jana Žižky – 150 Kč
  • Igráček Jan Žižka – 169 Kč
  • Balzám na rty – 39 Kč
  • Komiks Jan Žižka – 326 Kč
  • Žvýkačky Hrr na něj – 59 Kč

Kniha Jan Žižka

Město Tábor vydalo v říjnu 2014 u příležitosti 590. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova publikaci „JAN ŽIŽKA – O TÁBORSKÉM HEJTMANU A HUSITSKÉM VOJEVŮDCI“ v nákladu 1000 ks.

Letošní rok bude ve znamení 600 let od úmrtí tohoto geniálního vojenského inovátora a v rámci oslav město Tábor dotiskne tuto publikaci v nákladu 500 kusů.

Publikaci bude možné od dubna zakoupit v Infocentru Město Tábor za 249 Kč.
Publikace přináší kromě poutavého vyprávění o osobnosti Jana Žižky z Trocnova i množství unikátních fotografií z míst spjatých se životem tohoto legendárního bojovníka.

Autorem knihy je PhDr. Zdeněk Vybíral, Ph.D., kurátor historických sbírek Husitského muzea v Táboře. Odborným lektorem knihy je známý český historik a odborník na husitství prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. Autory fotografií jsou táborští fotografové Zdeněk Prchlík a Roman Růžička.

Dokument "Pravda o Žižkovi"

11. 10. Předpremiéra dokumentu v Kině Svět Tábor

Dokument natočí pro město Tábor společnost FRMOL s. r. o. Půjde o koprodukční projekt i s Českou televizí. Režie se ujme Vít Bělohradský, který v roce 2020 natočil pro město Tábor dokumentární film k 600. výročí založení města (Tábor – sen, město, symbol). Dokumentární film (zatím v pracovním názvu Pravda o Žižkovi) bude o délce 52 minut. Záměrem je zpracování historicky pravdivého příběhu hejtmana Jana Žižky z Trocnova, a to v kontextu s dobou, místem a historickými událostmi.

Dokument se zaměří na celý život tohoto vojevůdce a nikoliv pouze na období související s husitských hnutím. Dále v dokumentu budou i rozhovory s odborníky. Dokument bude mít vazbu i na město Tábor, kde působil jako jeden ze čtyř hejtmanů. Dokument se nevyhne ani otázce zneužívá kultu této osobnosti.

Dokument bude určen širokému diváckému spektru, které zajímá historie a bude natočen tak, aby byl srozumitelný i laikovi. Dokument se bude snažit pochopit (po různých dřívějších filmových formách zpracování) a analyzovat jednotlivé Žižkovy životní kroky, zachytit život i odkaz velkého válečníka, zmapovat stěžejní historické události spojené s jeho jménem či rozhodnutími. Odpověď na otázku jaký byl tedy člověk, před nímž se třáslo půl Evropy a který dodnes vzbuzuje obrovské emoce? Proč zůstává jednou z nejvýznamnějších postav českých dějin? Jak je možné, že je tato osobnost dodnes zahalena tajemstvím?

Dokument uvede Česká televize na podzim roku 2024. Město Tábor bude moci uvést předpremiéru dokumentu. Předpokládaný termín je pátek 11. 10. 2024, přesně k 600. výročí úmrtí táborského hejtmana. Poté se plánuje i beseda s tvůrci dokumentu.

Kalendář Jan Žižka – Renáta Fučíková

V roce 2024 si Město Tábor připomíná 600. výročí úmrtí husitského hejtmana a vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Osobnost Jana Žižky se proto stala námětem pro nástěnný kalendář, který originálním způsobem zpracovala přední česká ilustrátorka Renáta Fučíková. Soubor ilustrací ve výrazné červené barvě zachycuje drobné střípky a záblesky z celého života Jana Žižky od jeho dětství a mládí až po zralý věk šedesátníka, který se díky válečným zkušenostem a bystrému úsudku stal neporazitelným vojevůdcem. Na vydání kalendáře se spolupodílelo i Husitské muzeum v Táboře. Grafickou úpravu kalendáře připravila společnost Heyduk, Musil & Strnad, s.r.o. Praha. Tisk zajistila Tiskárna Helbich, a.s.