Školní výlety

Školní výlety

Plánujete vydat se do Tábora na školní výlet? Pomůžeme vám vytipovat aktivity a muzea, která děti pobaví i poučí, doporučíme, kde se s třídou levně ubytovat a kde se najíst.

Muzea a expozice

Proč do Husitského muzea?

Děti se tu dozvědí o husitském hnutí, Janu Žižkovi i vozové hradbě. Ve škole se jim takové informace určitě neztratí a navíc tu pro ně historie nebude žádná nuda. Prohlížení expozice jim zpestří speciální kukátka s komiksy, budou si také moct vyzkoušet kroužkovou košili, usednout na trůn a zblízka se podívat na husitské zbraně. Líbit se jim bude i v podzemních chodbách, s helmou na hlavě se budou cítit jako skuteční průzkumníci. Muzeum navíc nabízí pro školní skupiny lektorské programy, můžete si vybrat z různých témat - například Neporazitelní Husité, Opevněné město Tábor, Jak funguje muzeum, Boží bojovníci a jiné. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč do Muzea čokolády a marcipánu?

Tohle muzeum je splněný sen každého mlsného jazýčku. Už jen u vitríny se suvenýry oči přecházejí a co teprve u marcipánového modelu Žižkova náměstí. Děti se tu dozvědí, jak vůbec čokoláda vzniká, jak dříve vypadaly obaly a jak se horký nápoj servíroval. Budou také moct navštívit čertovské peklo a čokoládový důl a v tvořivé dílničce si vyrobit vlastní sladkou památku na návštěvu muzea. Školní výpravy si muzeum projdou v doprovodu průvodce, který výklad přizpůsobí jejich věku a jako skupina mají také zvýhodněné vstupné. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč do Muzea lega?

Protože tahle stavebnice je zkrátka legendární. Děti v muzeu najdou inspiraci, co vše se dá z lega postavit a v koutku na hraní budou moct vystavit svůj výtvor pro další návštěvníky. A navíc je návštěvu muzea možné zakončit nákupem v prodejně, kde jsou nabízeny LEGO stavebnice, ne zcela běžně prodejné v obchodních sítích ČR. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč na vyhlídkové věže?

Ten pohled na město z výšky dostane každého bez rozdílu věku. Můžete si navíc vybrat vyšší kostelní vyhlídku, nebo nižší, ale otevřenější hradní z věže Kotnov. Pokud máte rádi rozhledny, nevynechejte Hýlačku, pohled z ní se otevírá do krajiny daleko za město. Ale který výhled je nejlepší, to musíte posoudit sami. Více informací najdete na těchto odkazech: kostelní věž, věž hradu Kotnov, rozhledna Hýlačka.

Proč do Strašidelného podzemí?

Malé i velké zlobily neuškodí trochu postrašit. Tohle podzemí navíc není jen tak ledajaké, kromě běžných strašidel tu sídlí také alchymista, kat a upíří rodinka a ze zvuků, které se linou z podzemí, běhá mráz po zádech. Takže sem vezměte bez obav i dospívající, uvidíte, že o tomhle zážitku budou ještě dlouho vyprávět. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč do Skřítkova?

Jestli chystáte výlet pro menší děti, je Skřítkov skvělým tipem, v roztomilé expozici se potkají s bytostmi lesa, dešťovou vílu a skřítkem Mračílkem. Můžete sem vzít i ty bojácnější, tady je nikdo strašit nebude. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč do Dětského světa s mašinkou?

Protože málokteré dítě nemá rádo vláčky a pohádky, v této expozici si užijí obojí. Pět vláčků projíždí např. pralesem s mamutem Tulínkem, Hovňouskama a Čmuchalíkama, mezi hodnými duchy Bruslíky a buclatými Sudíky, sněhovým království s drakem Mazlíkem nebo podivuhodným lesem s megakrysáky. Více naleznete na tomto odkazu.

Proč do Housova mlýna?

Kdo by si nechtěl vybrat brnění podle svého gusta, obléci si ho a vyfotit se v něm? Ve filmové zbrojnici vás čeká přes tři tisíce vzorků k vyzkoušení. Pro školní výlety je možné navíc objednat zábavný program přibližující dětem způsob života našich předků. Více informací najdete na tomto odkazu.

Proč do ZOO?

Málokteré dítě se netěší na zvířata, v naší ZOO jim navíc budou pěkně blízko. Svým řevem je přivítá lev Simba, v rozlehlém výběhu se bude prohánět smečka arktických vlků a nechybí ani oblíbení tygři. Pro školní skupiny je možné objednat lektorský program uzpůsobený věku dětí. Více informací najdete na tomto odkazu.

Zábava

Geolokační hry

Jestli děti z vaší třídy vládnou chytrými telefony s GPS navigací, můžete si s nimi zahrát několik her. V Kačerech se projdou kolem několika památek v historickém centru, nebo se vydají za přírodními zajímavostmi. Rekrutem husitského vojska se stanou prostřednictvím aplikace GEOFUN. A s práčetem Matějem odčiní práčecí průšvih ve Skrytých příbězích.

Laser game

Oblíbená hra v laser aréně dopřeje dětem pořádnou dávku adrenalinu a odreagování. V jednom kole může hrát maximálně 10 hráčů, ale hra trvá 15 minut, takže se skupinky rychle prostřídají.

Aquapark

V parných dnech se děti určitě rády zchladí ve venkovním aquparku, kromě 93 m dlouhého tobogánu je čeká i plavecký bazén, dětské brouzdaliště a rekreační bazén s mnoha vodními atrakcemi.

Jednota

Zajímavou besedu o knížkách si můžete domluvit v tomto prostoru, který kombinuje kavárnu, knihkupectví a místo pro setkávání.

Stravování

Jestli budete chtít zajít s dětmi na oběd, doporučujeme se předem domluvit například v těchto restauracích:

Restaurace Beseda

Bistro 10 s "hladovým oknem"

Restaurace Škochův dům

Restaurace U Dvou koček

Krčma na Housově mlýně (15 minut od historického centra)

Další tipy

Pokud budete v Táboře zůstávat více dní, máte ještě plno dalších možností, kam se vydat.

Geologická expozice - expozice je volně přístupná po celý rok a představuje exponáty hornin regionu Jihozápad. Každý vystavený exemplář je opatřen popisem, geologickou mapkou, zákresem lokality výskytu a fotografiemi z místa sběru a také maloplošným výbrusem.

Zřícenina Kozí Hrádek - zřícenina gotického hrádku, která je známá především díky Janu Husovi, který na ní pobýval. Na zříceninu se dá dojít pěšky (9 km), nebo využít MHD (čísla 11, 13, 17) do Sezimova Ústí a následně pěšky 2,5 km.

Velbloudí farma - svézt se na velbloudovi je zážitek pro každého, na této farmě vám navíc poví, co za zvíře vlastně velbloud je, proč plive, kolik má prstů a řadu dalších informací. Na farmu je nutné se předem objednat.

Chýnovská jeskyně - dobrodružné ponoření do hlubin země zažijte kousek od města Chýnova, v této první zpřístupněné jeskyni na našem území vás čeká 220 metrů dlouhá trasa s 330 schody.