Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Název hlavního táborského kostela odkazuje na biblickou symboliku, tolik důležitou pro zakladatele města. Na vrchu Tábor nedaleko Genezaretského jezera v Palestině byla podle evangelia před zraky jeho učedníků proměněna Ježíšova podoba na znamení, že je Synem božím.

Na místě dnešního děkanského chrámu stával do poloviny 15. století dřevěný kostel, jenž připomínal dobovým zahraničním návštěvníkům spíš stodolu. Ke stavbě nové důstojnější svatyně se přistoupilo někdy koncem 15. století. Táborští povolali kamenického mistra Staňka z Menšího města Pražského, aby vypracoval projekt a řídil výstavbu chrámu. Kolem roku 1512 dokončil interiér kostela v podobě síňového trojlodí se síťovou klenbou, nesenou osmibokými sloupy. Presbytář zaklenuje vzácná sklípková klenba. Budova chrámu tedy vznikala společně s radnicí v pozdně gotickém stylu. Díky pozdějším stavebním úpravám však nese stopy dalších historických slohů. Plášť chrámové stavby doplnily z vnější strany renesanční štíty. Gotická věž vyrostla o renesanční ochoz a v roce 1677 se dočkala trojstupňové barokní báně, navržené architektem Giovanni da Capaulim. Na konci minulého století se pokusil architekt Josef Mocker obnovit středověkou podobu chrámové stavby její úpravou v gotickém duchu.

Text: © PhDr. Zdeněk Vybíral, PhD.

V letní sezóně je možno vystoupat na kostelní věž, ze které je krásný výhled na město i okolí. Na věž vysokou 75 metrů vede 200 schodů, cestou nahoru je nutné podlézt zvon vážící přes 2,5 tuny. Vstup na kostelní věž se nachází na zadní straně kostela (malá hnědá dvířka). Nahoře je pokladna s malou prodejnou turistických suvenýrů.

Kontakt – správa kostela

P. Michal Pulec

Děkanská 305, Tábor 390 01

E-mail: faratabor@volny.cz

Tel.: +420 731 402 876

Web: http://www.farnost-tabor.cz/