600 let


600 let na hoře Tábor

Každý z nás se ve škole učil, že husité založili Tábor roku 1420, traduje se, že tomu tak bylo v březnu. Celý příští rok 2020 budeme tedy slavit kulatou „šestistovku“ a věříme, že je na co se těšit. Oslavíme spolu s vámi město, které je naším domovem, narodili se tu, žili a tvořili naši předci, vychováváme tu naše děti. Oslavíme město, které má husitskou duši, novověký švih a moderní tvář současnosti, město s třaskavou historií a elegancí 21. století. Umíme se bavit, pracovat, smát se i přemýšlet, jsme město vstřícné a pohostinné.  Užijte si oslavy s rodinou, přáteli a dejme vědět světu Masarykův vzkaz, že „Tábor je náš program“.

Kulturní akce pořádané městem Tábor k výročí 600 let

15. února

Výroční ples města Tábora

První připomínkou uplynutí 600 let bude výroční ples města ve spolkovém domě Střelnice, táborském "malém Žofíně". Večerem budou provázet Anna Polívková a Petr Zajíček. Vystoupí sólový a muzikálový zpěvák Tomáš Savka, jazzová zpěvačka Eva Emingerová, Swing Band Tábor, Jára Bárta Jazz Trio a další.
  již proběhlo

25. února

Předpremiéra filmu Tábor – sen, město, symbol

V dokumentu bude představen význam města Tábora jako symbolu národní hrdosti, zmapovaná bude situace před rokem 1420, zrození Tábora od dřevěného města ke kamennému, povýšení Tábora na město královské, vyobrazení Tábora jako města za hradbami, proměna Tábora a úcta k odkazu minulosti.
  již proběhlo

24. března

Křest knihy Tábor - O městě - pevnosti

V souvislosti s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR z důvodu snížení rizika možného šíření nákazy COVID-19 se konání akce odkládá! Děkujeme za pochopení!
  již proběhlo

28. března

Tábor s párou

V souvislosti s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR z důvodu snížení rizika možného šíření nákazy COVID-19 se konání akce odkládá na říjen! Děkujeme za pochopení!
  již proběhlo

19. června

Objev Tábor!

Vyhodnocení a vernisáž výstavy fotografické soutěže pro děti a mládež pod názvem "OBJEV TÁBOR!".

27. června

Rekonstrukce historické bitvy

Rekonstrukce historické bitvy proběhne dne 27. června jako připomenutí skutečné bitvy, která se odehrála 30. června 1420, kdy se Táborští bránili útoku Rožmberků.

6. července

Koncert Má vlast – 600 let Tábora 2020

Slavnostní koncert Epoque Symphony Orchestra pod vedením dirigenta Jana Kučery. Orchestr je složený z předních hráčů České filharmonie, rozhlasových symfoniků, FOK a Prague Philharmony.

31. července – 2. srpna

Komedianti v ulicích

10. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře. V ulicích Starého Města se můžete těšit na zábavný festivalový mix, v rámci něhož nechybí cirkusové umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny a hudba.

11.–13. září

Táborská setkání

29. ročník mezinárodního festivalu, ve kterém vás čeká pochodňový průvod, ohňostroj, středověké tržiště, šermířské souboje, Táborský jarmark, vystoupení českých i zahraničních souborů, pouliční divadlo, Dětský ráj, Dny evropského dědictví.

11. října

Pietní akt u příležitosti výročí úmrtí Jana Žižky

Město Tábor ve spolupráci s Husitským muzeum v Táboře a se Společností pro zachování husitských památek pořádá pietní akt při příležitosti 596. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova.

Publikace, filmy, tiskové materiály

Kniha Tábor – O městě – pevnosti

Město Tábor vydá k výročí 600 let od založení města v roce 1420 publikaci Tábor – O městě – pevnosti. Publikace navazuje na řadu Jan Žižka O táborském hejtmanu a husitském vojevůdci a Jan Hus O knězi, mysliteli a reformátorovi. Nová publikace popisuje dějiny a kulturu města Tábora v období 14201945 a spolu s předchozími svazky vytváří ucelený obraz o historickém a kulturním vývoji Tábora od počátků do moderní doby na základě současných vědeckých poznatků. Na vydání publikace se podíleli fotografové Zdeněk Prchlík a Roman Růžička, historici Zdeněk Vybíral a Jakub Smrčka, odborný lektor Petr Čornej, jazyková korektorka Jana Křížová, překladatelka Eva Vybíralová, grafik Gustav Fifka a společnost Viva Design, s. r. o. a tiskárna GRASPO CZ, a.s. Publikace je vydána v české i anglické verzi. 

Slavnostní křest naplánovaný na 24. března 2020, a to v nádherném prostoru rekonstruovaného gotického sálu Staré radnice, se z důvodu snížení rizika možného šíření nákazy COVID-19 odkládá! Děkujeme za pochopení! 

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví.

Kniha bude v prodeji v Infocentru Město Táboro termínu začátku prodeje budeme informovat na městském facebookovém profilu (https://www.facebook.com/mutaborcz) i na této stránce. 

Reprezentativní nástěnný kalendář 2020

Na atypickém kalendáři většího formátu a výjimečného designu se podíleli fotograf Zdeněk Prchlík, výtvarník Richard Fischer, historik Zdeněk Vybíral, grafik Gustav Fifka a společnost Viva Design, s.r.o. a tiskárna Ivo Nováka. Táborský kalendář ve 12 zastaveních mapuje nejvýznamnější etapy dějin města a připomíná je nejen česko-anglickými texty, ale především zajímavými pohledy na pamětihodná místa a na artefakty s nimi (více či méně) spojenými.  Ke koupi je v infocentru na Žižkově náměstí za 175 Kč.

Film Tábor – sen, symbol, město

Česká televize, FRMOL Production a město Tábor uvádějí dokumentární film o vzniku a historii města Tábora. Snímek se věnuje významným dějinným okamžikům města od jeho založení až do současnosti. Příběhem města provází svým jedinečným způsobem herec Miroslav Táborský. Slavnostní premiéra filmu se uskutečnila 25. 2. v Kině Svět. V březnu roku 2020 odvysílá Česká televize film na programu ČT2. 

Kalendář akcí k výročí města

Brožura představuje nejvýznamnější kulturní akce konané v roce 2020 a spojené s oslavami 600 let od založení města Tábora. V tištěné podobně je k dispozici ve více než šedesáti stojanech Tábora v akci. A je také možné si ji stáhnout v elektronické verzi ve formátu pdf v sekci Kalendář akcí.

Suvenýry

Všechny suvenýry jsou k dostání v Infocentru Města Tábor na Žižkově náměstí.

Výroční turistická vizitka

Vizitka s označením V 132 s motivem historické kresby Tábora a pozůstatků hradu Kotnov v ceně 15 Kč.

Výroční turistická známka

Turistická známka s logem 600 let od založení města a s motivem Staré radnice. Cena známky je 40 Kč.

Hrnky s motivem výročí 600 let

Keramické hrnky v červeném a bílém provedení. Kresba je po celém obvodu hrnku. Cena je 99 Kč.

Dárková taška

Papírová taška s oboustranným potiskem s logem výročí 600 let. Rozměry tašky jsou 24 x 37 x 9 cm. Cena 45 Kč.

Zápalky

Sirky s oboustranným potiskem - na výběr varianta s logem a s textem. Cena 5 Kč.

Balzám na rty

Hydratační balzám na rty s motivem výročí. Cena 35 Kč.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookies. Pokračováním na naše webové stránky s jejich použitím souhlasíte.