Zažijte Jordán

12.05.2022 - 31.12.2022, Tábor

Vstupné: zdarma


Oslavy 530 let od založení údolní nádrže Jordán

Nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě je táborským pokladem. Tábor je městem nad Jordánem. Nádrž Jordán, nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, je jednou z nejcennějších táborských scenérií a neodmyslitelně patří ke koloritu města. 

Jordán byl založen v roce 1492 přehrazením Tismenického (Košínského )potoka jako zásobárna pitné vody pro město, má plochu cca 50 ha a maximální hloubka činí 18 metrů, délka hráze je 283 m, délka vodní nádrže je 3 km. Jordánu patří také další přírodní zajímavost, 18 m vysoký vodopád, kterým při vysokém stavu přepadá voda z nádrže do potoka.

Samotná stavba s hrází byla dokončena r. 1509. Původně chtěli Táborští v Jordánu chovat také ryby, ale nadměrné rozměry nádrže neposkytovaly k tomuto účelu dobré podmínky.

Přesto je Jordán známý jako rybářský revír s kapitálními úlovky. Pod hrází se nacházejí rybí sádky a velká štičí líheň. Od roku 1830 do roku 2011 nebyl Jordán vypuštěn a nadále zůstával užitečný především jako vodní zdroj.

Od konce roku 2011 do roku 2014 procházel velkou obnovou, při které byla vybudována spodní výpusť a také proveden archeologický průzkum, při kterém bylo odhaleno mimo jiné sídliště ze starší doby bronzové a středověká cihelna.

Jordán je dnes hojně využíván k rekreaci. Volný čas můžete strávit na Sokolské plovárně na Jordánské pláži či si dopřát oddych na protějším klidném břehu.

Oslavy na Jordáně:

1. června – 31. srpna – Charitativní půjčovna lodiček, šlapadel a paddleboardů

30. června – Epoque orchestra – koncert jako pocta Jordánu

6.–31. července – Jordán 530 – výstava k výročí založení údolní nádrže

23.–24. července - Táborský triatlonový festival

16. července – Jordánský maraton – 5. ročník maratonu pro všechny

15. září – 31. prosince – Sportování na Jordáně - výstava historických fotografií v Café Svět

18. září – Táborská regata – veslařské závody na krátké trati

TOP táborské akce:

16. července – Jazzový Tábor 

5.–7. srpna – Komedianti v ulicích

16–18. září – Táborská setkání

Perličky:

  • „Nedovedeš vody na Tábor“

Ve své Moudrosti starých Čechů uvádí J. A. Komenský úsloví „Nedovedeš vody na Tábor“. Tábor měl sice z hlediska obranyschopnosti strategickou polohu, zásobování pitnou vodou bylo však zejména v době obléhání také životně důležité. Středověký Tábor měl zdroje pitné vody ze studní málo vydatné, užitková voda se nacházela hluboko v údolí a za hradbami města, a její doprava byla proto do města obtížná.

Když Táborští vytvořili údolní nádrž Jordán, byla díky její hrázi v roce svého vzniku (1492) nejvyšší zemní přehradou v Evropě. Dokazuje to dosud nejúplnější přehled vybudovaných přehrad ve světě od nejstarších dob do konce 17. století, který zpracoval švýcarský inženýr N. J. Schnitter. Výška Jordánu byla překonána v zemních přehradách až v 17. století na Slovensku a výrazně pak ve Francii. Vodní dílo Jordán je světově proslulé tím, že nádrž byla vybudována jako vodárenská nádrž a tomuto účelu slouží dodnes. V tom ji ve světě konkuruje pouze španělská přehrada Prosperina z římské doby, vysoká však pouze 12 m.

Je jistým nevděkem historie k Jordánu, že nezná jméno stavitele přehrady. Smělost jeho tvůrce však byla obdivuhodná.  Neměl na co navázat, hráz rybníka Dvořiště (před r. 1367) je vysoká 10 m a velké jihočeské rybníky Josefa Štěpánka a Jakuba Krčína jsou mladší než Jordán. Do té doby byly postaveny vyšší zemní přehrady než Jordán jen v Jemenu, Srí Lance, Japonsku a Indii. Všechny sloužily závlahám. Nejstarší z nich Marib v Jemenu asi 750 let před Kristem, je vysoká 20 metrů.

Název „Jordán“ se užívá až od roku 1533, předtím byl nazýván „velkým rybníkem“ (r. 1515), „novým rybníkem nad městem“ a „rybníkem u města“ (r. 1523).

  • Největší izraelská řeka

Jordán je největší izraelská řeka, která tvoří hranici mezi Izraelem, Jordánskem a Západním břehem Jordánu. Historicky a nábožensky je jednou z nejposvátnějších řek světa. Nový zákon několikrát hovoří o tom, jak Ježíš přešel Jordán během svých cest, kam za ním šly velké zástupy, aby si vyslechly jeho kázání, a aby je uzdravil od nemoci.

  • Jihočeská výstava u Jordánu

V r. 1929 se v místech, kde dnes stojí plovárna, uskutečnila po dvou letech příprav Jihočeská výstava spojená s výstavou československého válečnictví. Výstaviště mělo mnoho pavilonů a výstava byla ve své době velmi úspěšná. Navštívily ji i známé osobnosti jako prezident T. G. Masaryk a ministr zahraničí Edvard Beneš. Její průběh však narušila bouře a smršť s kroupami, ve které se snažil své vystavené obrazy zachránit táborský malíř Richard Lauda. Ten pak na následky prochlazení a zápal plic zemřel.

  • Legenda o rytíři, který straší u Jordánu

Nejznámější je legenda o mrtvém rytíři, který tragicky zahynul na skále, jež se tyčí nad hladinou nádrže. Skálu, které se podle této legendy říká Rytíř, najdeme mezi čističkou a poměrně novým mostem přes Jordán, který je šestadvaceti lany zavěšen na vysokém pylonu. (Pylon je nepřehlédnutelnou dominantou, která je vidět již z dálky několika kilometrů, a velmi hezky také z vlaku ve směru na Prahu). 

Není zcela jasné, z jaké doby legenda, jež se vypravuje v mnoha mutacích, pochází. Nejčastěji se mluví o tom, že tam jel na koni husitský voják, který pronásledoval srnku. Srnka skočila ze skály a kůň s vojákem se vrhl za ní. Voják i kůň v těch místech zahynuli. Podle jiné verze se jednalo o švédského vojáka z doby obléhání Tábora Švédy. Voják prý byl pronásledován, a proto skočil ze skály, aniž tušil, jak je vysoká, a zemřel.

Na místě, kde voják zahynul, údajně straší, objevuje se tam duch rytíře i jeho koně, jsou tam slyšet zvuky kopyt, řehtání koně a další neurčité zvuky, a to zejména v noci. Některé verze legendy říkají, že se to děje pouze za úplňku, případně pouze za deště, při bouřce či jen v určitá data, například na Dušičky. (Na skále se nachází malba s letopočtem 1878.)

Dnes je místo pod skálou Rytíř vyhledávanou hlavně milovníky vody, kteří často využívají skálu ke skokům do vody. Hloubka tam je kolem dvanácti metrů.Program ke stažení zde Jordan-530-karticka.pdf

Plakát

Plakát

Kontakt na pořadatele

Město Tábor

Žižkovo náměstí 2

381 486 301

taborvakci@mutabor.cz

Mohlo by vás zajímat

Tábor 600 let - výstava / virtuální prohlídka
25 25/02-31/12

Tábor 600 let - výstava / virtuální prohlídka

Výstavy, Vzdělávací, Muzea, 600 let od založení města Gotický sál, Stará radnice, Žižkovo náměstí čp.1 Probíhá do: Sobota 31. 12.
Pozorování na hvězdárně
25 25/02-30/12

Pozorování na hvězdárně

Společenské, Vzdělávací, Pro děti, Senioři Městská knihovna Tábor, Hvězdárna, 4. patro Probíhá do: Sobota 30. 12.
STAROČESKÝ VÁNOČNÍ TRH
10 10 - 11/12

STAROČESKÝ VÁNOČNÍ TRH

Společenské, Ostatní, Kulturní akce Žižkovo náměstí, Tábor Probíhá do: Neděle 11. 12.
Individuální lekce šití
24 24/05-17/12

Individuální lekce šití

Vzdělávací, Pro děti, Ostatní, Senioři obchod s dílnou U lenochoda Probíhá do: Sobota 17. 12.
Individuální lekce kresby
24 24/05-17/12

Individuální lekce kresby

Vzdělávací, Pro děti, Ostatní, Senioři Obchod s dílnou U lenochoda Probíhá do: Sobota 17. 12.
Čertoviny
05 Prosinec

Čertoviny

Společenské, Pro děti, Kulturní akce 17:00 - 19:00 Žižkovo náměstí Tábor
Přidat akci